Tworzenie projektu taniego w budowie domu

Jak obniżyć koszty budowy domu w 2023?

Budowa domu to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Już samo marzenie o własnych czterech ścianach, które będą stanowić naszą bezpieczną przystań, budzi wiele emocji i zapał do działania. Niestety, z realizacją takiego przedsięwzięcia wiążą się również wyzwania finansowe.

Koszty budowy domu stanowią poważną przeszkodę dla wielu inwestorów. W 2023 roku, gdy ceny materiałów poszły w górę, wiele osób zaczęło szukać sposobów, by nie nadszarpnąć znacząco przeznaczonego na całe przedsięwzięcie budżetu. Tylko, czy to możliwe? Jak obniżyć koszty budowy domu w 2023? Zapraszamy do lektury.


Spis treści:

1. Jaki metraż będzie odpowiedni?
2. Projekt domu ma znaczenie
3. Tania budowa domu: system gospodarczy
3.1 Jakie prace budowlane można przeprowadzić samodzielnie?
3.2 Czy warto zbudować dom w systemie gospodarczym?
4. Samodzielny zakup materiałów
4.1 Poszukiwanie okazji
4.2 Negocjowanie cen
4.3 Wybór tańszych alternatyw


Jaki metraż będzie odpowiedni?

Pierwszym czynnikiem, który znacząco wpływa na koszty budowy domu, jest oczywiście jego metraż. Jeżeli nie jest to konieczne, unikajmy nadmiernie dużych powierzchni – pozwoli to zaoszczędzić spore kwoty na materiałach budowlanych i wykończeniowych, a także na późniejszych kosztach związanych z eksploatacją budynku. Zamiast iść w kierunku przepychu, lepiej postawić na minimalizm i dostosować wielkość domu do rzeczywistych potrzeb jego mieszkańców. Właściwie przemyślany metraż pozwoli cieszyć się komfortem, jednocześnie nie naginając przeznaczonego na przedsięwzięcie budżetu. 

Projekt domu ma znaczenie

Wybór odpowiedniego projektu stanowi kluczowy krok w procesie budowy domu. Firmy budowlane zazwyczaj posiadają w swojej ofercie wiele gotowych propozycji, które można dostosować do swoich potrzeb i preferencji, co z pewnością będzie tańszym rozwiązaniem, niż zlecenie architektowi stworzenia wszystkiego od zera. 

Podczas szukania idealnego projektu domu warto rozważyć konstrukcje o prostych kształtach, które nie wymagają przeprowadzenia skomplikowanych prac oraz zbędnych nakładów finansowych. W ostatnim czasie szczególnie modne są budowle na planie prostokąta z dwuspadowym dachem pozbawionym okapów. Takie budynki wyglądają efektownie, a koszt ich budowy jest stosunkowo niski. Na etapie projektowania warto też przyłożyć wagę do starannego rozplanowania pomieszczeń. O ile to możliwe, dobrze jest unikać pokoi o nietypowych kształtach, których budowa stanowić będzie spore wyzwanie. Kluczowe jest także wykreślenie z projektu pomieszczeń, które nie mają konkretnego przeznaczenia. 

Tania budowa domu: system gospodarczy

Budowa domu może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy z nich odbywa się w tzw. systemie zleceniowym, gdzie inwestor zleca wykonanie wszystkich prac zewnętrznej firmie lub konkretnemu wykonawcy. Jak można się domyślić, ze względu na koszty robocizny całość jest – choć wygodna -, kosztownym przedsięwzięciem. 

Dom jednak zbudować można również w systemie gospodarczym. Zgodnie z jego założeniami, to inwestor wykonuje większość prostych prac samodzielnie, a po pomoc fachowców sięga dopiero na bardziej angażujących etapach przedsięwzięcia. System gospodarczy jest bardzo popularny wśród Polaków – jak pokazują dane statystyczne, blisko połowa domów w naszym kraju powstaje zgodnie z jego założeniami. Dzięki takiemu podejściu można zaoszczędzić około 10% całkowitych kosztów, choć rekordzistom udaje się sięgnąć pułapu 20%. 

Jakie prace budowlane można przeprowadzić samodzielnie?

Należy zdawać sobie sprawę, że bez odpowiedniego doświadczenia prawdopodobnie nie będziemy w stanie wykonać niektórych prac budowlanych samodzielnie. Kwestie bezpieczeństwa są o wiele ważniejsze niż aspekty finansowe.

Istnieje jednak kilka zadań, z którymi powinien poradzić sobie nawet kompletny laik. Zaliczamy do nich:

  • Proste roboty ziemne – wykopy pod fundamenty czy kanalizację to zadanie, które nie wymaga dużego doświadczenia, choć może być dość męczące i czasochłonne. Jeżeli w grę wchodzą większe powierzchnie, warto skorzystać z usługi wynajmu sprzętu budowlanego, co znacząco ułatwi całe przedsięwzięcie.
  • Ogrodzenie z siatki – montaż prostego ogrodzenia z siatki lub ogrodzenia panelowego nie powinien stanowić większego problemu, nawet dla osób nieposiadających dużej wiedzy technicznej. 
  • Ocieplenie ścian zewnętrznych – jeśli ściany zostały postawione poprawnie i tworzą równą powierzchnię, przyklejenie styropianu, wtopienie siatki oraz zaciągnięcie siatki nie powinno być dla nas problemem. 
  • Kanalizacja – to bezapelacyjnie najłatwiejsza instalacja do wykonania.
  • Rynny – zarówno ich dobór, jak i montaż, nie powinny stanowić większego problemu.
  • Ściany działowe – najprostsze do samodzielnego zamontowana są ścianki z lekkiej cegły bądź płyt gipsowo-kartonowych.

Czy warto zbudować dom w systemie gospodarczym?

Niestety, system gospodarczy nie jest odpowiedni dla wszystkich. Nawet pozornie łatwe czynności budowlane wymagają pewnych umiejętności, posiadania dobrej kondycji fizycznej oraz oczywiście czasu. Warto również mieć na uwadze, że prace budowlane wiążą się nie tylko z dużą odpowiedzialnością, ale i stresem. Konstrukcje powstałe w systemie gospodarczym rzadko kiedy są gotowe do użytku w ciągu dwóch lat. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie domu w systemie gospodarczym warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, a także realnie ocenić swoje umiejętności

Samodzielny zakup materiałów

Korzystanie z usług firm oferujących samodzielny zakup materiałów budowlanych jest z pewnością opcją wygodną dla inwestorów, którym zależy na czasie. Niestety, rozwiązanie to nie zawsze przekłada się na oszczędności finansowe. Zazwyczaj fachowcy doliczają marżę do rachunku i nie zawsze podejmują wysiłek w poszukiwaniu najlepszych cen – po prostu kupują materiały w jednym miejscu od lat. Jeżeli więc chcemy obniżyć koszty budowy domu, powinniśmy wziąć sprawy we własne ręce. 

Poszukiwanie okazji

Samodzielny zakup materiałów daje inwestorowi możliwość porównywania cen w różnych sklepach oraz hurtowniach. Ważne jest sprawdzanie aktualnych ofert i promocji, aby znaleźć najlepsze opcje. Dobrze jest również regularnie wypatrywać okazji pokroju wyprzedaży bądź sezonowych rabatów, które mogą przynieść znaczne oszczędności na wybranych materiałach budowlanych.

Negocjowanie cen

Samodzielny zakup materiałów umożliwia bezpośredni kontakt z dostawcami. Można wówczas zasięgnąć rzetelnych informacji na temat jakości materiałów, ich dostępności, terminów dostaw oraz negocjować warunki zakupu. Negocjowanie cen z hurtownikami może wymagać odwagi i wyjścia poza swoją strefę komfortu. Jednak w poszukiwaniu oszczędności warto się przełamać i poprosić sprzedawcę o rabat. Przy większych zakupach inwestorom często udaje się uzyskać ceny nawet o 5% lub 10% niższe od pierwotnych.

Wybór tańszych alternatyw

Samodzielny zakup materiałów budowlanych daje inwestorowi większą swobodę w wyborze tańszych, równoważnych alternatyw. Może to obejmować marki z mniejszą rozpoznawalnością, ale oferujące podobne parametry i jakość. Warto rozeznać się w dostępnych opcjach i skonsultować się z profesjonalistami, aby wybrać odpowiednie materiały, które będą spełniać wymagania budowy, jednocześnie pozwalając zaoszczędzić na jej kosztach.

Similar Posts