Roboty ziemne

Roboty ziemne na działce – o czym pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?

Roboty ziemne na działce wielu osobom wydają się niezbyt ciekawe i istotne. Oczyszczanie działki, wykopy czy wyrównywanie terenu nie satysfakcjonuje świeżo upieczonego inwestora tak bardzo, jak kolejne etapy budowy domu. Nie da się ukryć, że moment, w którym dom staje się coraz wyższy i nabiera docelowych kształtów, cieszy najbardziej. Mimo to nie można zapominać o tym, że żadna nieruchomość nie powstanie bez przeprowadzenia prac ziemnych.

Zanim więc rozpoczniesz budowę domu, powinieneś zaplanować roboty ziemne, które pozwolą przyśpieszyć i usprawnić kolejne etapy budowy nowej nieruchomości. Z poniższego artykułu dowiesz się jak przygotować działkę pod budowę domu i od jakich prac należy zacząć.

Jak przygotować działkę pod budowę domu?

Oczyszczenie i ogrodzenie działki

Działkę, czyli plac budowy należy odpowiednio oczyścić przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót ziemnych. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniej widoczności oraz stworzenie placu, na którym można manewrować ciężkim sprzętem. Jeśli jest to konieczne, inwestor powinien zadbać o wykarczowanie wyższych krzaków oraz drzew, które rosną w miejscu, w którym docelowo ma stać budynek. Pamiętaj o tym, że zgodę na wycinkę musi wydać wójt, burmistrz lub prezydent miasta – w zależności od tego, gdzie odbywa się budowa domu.

Teren budowy powinien też być odpowiednio ogrodzony, dlatego jest to kolejna rzecz, którą należy zająć się na samym początku. Jeśli z jakichś względów ogrodzenie działki nie jest możliwe, zaleca się użycie tablic ostrzegawczych i zapewnienie stałego nadzoru. Na tym etapie wystarczy tymczasowy płot, który wyznaczy obszar, na którym będą odbywać się prace i gdzie będą przechowywane materiały budowlane. Pamiętajmy, że wysokość ogrodzenia powinna wynosić minimum 1,5 m.

Wytyczenie budynku na działce i zebranie humusu

Kolejnym krokiem podczas przygotowania działki pod budowę domu jest wytyczenie budynku. Konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanego geodety z odpowiednimi uprawnieniami. W tym momencie nie można sobie pozwolić na samowolę budowlaną. Zatrudnieniem geodety powinien zająć się kierownik budowy, jednak Ty jak inwestor teoretycznie również możesz to zrobić.

To też dobry moment na to, aby na płocie zawiesić tablicę informacyjną. Muszą się na niej znaleźć informacje o rodzaju budowanego obiektu, dane inwestora oraz dane kierownika budowy. Najczęściej zajmuje się tym kierownik budowy, jednak warto jest o tym pamiętać, nawet jeśli nie spoczywa na Tobie taka odpowiedzialność.

Po wytyczeniu budynku na działce przychodzi czas na usunięcie humusu. W tym celu niezbędna będzie koparka, która wybierze humus (żyzną glebę) w wyznaczonym miejscu. Koparka powinna dojść do warstwy nośnej, na której będą się odbywać kolejne prace – tyczenie osi budynku. Wykopaną warstwę ziemi roślinnej można składować na terenie budowy z dala od wykopu. Dobrze jest znaleźć miejsce, w którym humus będzie mógł przeczekać do wyrównania powierzchni działki – dobrze się do tego nadaje. Pozostałą część ziemi można składować w celu stworzenia ogrodu, gdy budowa domu dobiegnie końca.

Wykop i zbrojenie

Po usunięciu humusu i wyrównaniu terenu ekipa budowlana może przystąpić do kopania pod fundamenty oraz przygotowania zbrojenia fundamentów. Wykopy można wykonać ręcznie, jednak o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie ekipy oraz koparki, która się tym zajmie. Prace z użyciem ciężkiego sprzętu pójdą o wiele sprawniej.

Wykopy wykonywane łopatą trwałyby kilka dni – koparce z wykwalifikowaną kadrą zajmie to zaledwie parę godzin. Głębokość wykopu pod fundament wynika z projektu budowlanego. Zarówno zbyt płytkie, jak i zbyt głębokie fundamenty nie są czymś pożądanym na budowie. Zbyt płytkie fundamenty zagrożą konstrukcji budynku, zbyt głębokie fundamenty zwiększą koszty budowy domu.

Jeśli grunt nośny jest zbity, to można kopać i wylewać ławy bezpośrednio w wykopie. W innym wypadku należy wykonać szalunki deskowe dla ław fundamentowych oraz wyłożyć wykop folią. Zbrojenie wykonywane w wykopie powinno mieć wymaganą długość zakładów w narożach. Trzeba też zastosować odpowiednie podkładki, które mają wymaganą otulinę.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przygotowanie działki pod budowę domu to nie jedynie roboty ziemne. Oprócz tego należy również:

  • doprowadzić na działkę wodę i prąd,
  • wykonać analizę gruntu,
  • dokonać zgłoszenia do nadzoru w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego,
  • wybudować tymczasowe obiekty, które będą zapleczem dla budowlańców,
  • zadbać o drogę dojazdową.

Nasza firma od wielu lat specjalizuje się w wykonywaniu robót ziemnych. Jeśli planujesz budowę domu i szukasz wykwalifikowanej ekipy, która zadba o to, aby początkowe etapy budowy zostały wykonane na najwyższym poziomie, to zapraszamy do kontaktu. Koszt oraz zakres prac ustalamy indywidualnie według potrzeb inwestora – dysponujemy też nowoczesnym sprzętem, który można wypożyczyć na czas budowy.

Similar Posts